Alla barn, oavsett hur de matas under det första halvåret, behöver tillskott av D-vitamin i form av droppar. Sempers D-vitamindroppar innehåller förutom D-vitamin även nyttig bakteriekultur – så kallad probiotika – som hjälper till att hålla magen i balans. För vissa barn räcker det att ge dessa droppar i två år, andra behöver dem tills de når femårsåldern. Bäst är att rådgöra med ditt BVC.
Mjölkfett kan skydda mot infektioner
Under det första halvåret är bröstmjölk eller modersmjölkersättning bebisens främsta källa till näring och detta innehåller allt den lilla kroppen behöver. Bröstmjölken innehåller dessutom ämnen som stimulerar immunförsvaret hos barnet och minskar risken för vissa infektioner. De barn som inte ammas får modersmjölksersättning med flaska och får liknande stimulans för sitt immunförsvar. Modersmjölksersättning är nämligen sammansatt för att efterlikna bröstmjölk och ge den näring som det lilla barnet behöver.
Fettet i bröstmjölk består av olika fettsyror. I både bröstmjölk och i komjölk finns ett membran – ett skal – runt de små fettkulorna. Detta har betydelse för bland annat immunförsvaret och skyddet mot infektioner. En omfattande svensk studie har visat att barn som fick modersmjölksersättning berikad med fettmembran från komjölk drabbades av färre öroninflammationer än de barn som fick vanlig bröstmjölksersättning – och ungefär lika få öroninflammationer som ammade barn. Det var alltså stor skillnad. Därför är en stor del av de vegetabiliska fetterna i BabySemp numera ersatta med mjölkfett och berikas med fettmembran från komjölk.
Probiotika kan hjälpa tarmfloran
En stor del av kroppens immunsystem finns i tarmen. Det lilla barnets kropp jobbar ständigt på att bygga upp ett välfungerande immunförsvar. I tarmen finns en mängd snälla bakterier, så kallad probiotika. Barnet får naturligt i sig dessa nyttiga bakterier när det äter.
Källor: Små & stora nyheter 2016; vårdomsorg.se; Livsmedelsverket: Liten näringslära, faktablad 2003, m.fl.