Närbild på havre

Jobba på Semper

Semper AB är marknadsledare på barnmat i Sverige och Danmark. Vi växer på de nordiska marknaderna inom både barnmat och hälsosamma snacks. Vår vision är att bli Nordens ledande företag inom barnmat, hälsosamma snacks och nutrition. För att nå dit behöver vi engagerade medarbetare som bidrar med kunskap, driv och nya idéer.

Jim Frandsen i möte

Kort om Semper AB

Semper AB har ca 100 medarbetare i norden. Huvudkontoret ligger i Stockholm/Sundbyberg och våra övriga kontor finns i Oslo, Köpenhamn och Helsingfors.

Sedan 2006 ägs Semper AB av Hero AG, som är en internationell livsmedelskoncern med huvudkontor i Lenzburg i Schweiz. Koncernen har omkring 4 000 anställda i 19 länder, främst i Europa och USA.

Hur är det att jobba hos oss?

Att jobba på Semper innebär att du är en del av en etablerad organisation med nordiskt fokus där samarbetet med vårt familjeägda moderbolag, Hero-Group är en stor del av vår vardag. Som medarbetare hos oss har du ett internationellt nätverk av kollegor att inspireras av och samarbeta med.

 

Vår personalfilosofi

Vår personalfilosofi är att förena professionalitet med arbetsglädje. Det gör vi genom att skapa delaktiga, kompetenta och engagerade medarbetare. Vi strävar efter ett tydligt och kommunikativt ledarskap och en organisation som tar hänsyn till dig som individ. Om du vill arbeta i ett företag präglat av omtanke och ansvarstagande som uppmuntrar till initiativ och handlingskraft, så kommer du att trivas hos oss!